למה מקדשים דווקא בטבעת ?

 

 

כל קהילות ישראל בכל הזמנים נהגו לקדש אשה תחת החופה בטבעת, זהו כמובן אחד הרגעים המרגשים בחיי זוג בכלל ובטקס הנישואין בפרט, אבל רגע לפני צריך להתבונן: הרי מן הדין יש לקדש בדבר שהוא בעל ערך, אז "מדוע נבחרה דווקא הטבעת לסמל את קדושת הנישואין"? למה לא עגיל, שרשרת, צמיד או אפילו חפץ יקר ערך שהאישה חושקת בו?

 

לשאלה זו יש שלושה נימוקים שכל אחד מהם טומן בתוכו מסר עמוק וגם מתכון נפלא לחיי נישואין מוצלחים...

 

א. הטבעת העגולה מסמלת אינסופיות, שלימות, כיון שאין לה התחלה או סוף, כך היהדות רצתה לסמל ולברך את חיי הזוג ביום הנישואין שהבניין שהם בונים יהיה עדי עד, מושלם, נצחי, לאורך ימים ושנות חיים.

 

ב. הטבעת העגולה צורתה כמו כדור, גלגל, לסמל לזוג הטרי שהחיים מסתובבים תמיד כמו גלגל, כדור, יש עליות ויש ירידות, פעמים מרגישים את הטוב ופעמים לא כל כך, העיקר לשמור אותם יחד תמיד.

 

ג.  על מנת ליצור טבעת לוקח הצורף טס זהב ישר וחתוך לפי מידה . הוא לוקח את צידו האחד ומכופף אותו (יוצר חצי עיגול) , לאחר מכן מכופף גם את צידו השני אל הצד שכנגד ומשלים את העיגול - טבעת.לסמל לזוג הטרי, רוצים זוגיות מושלמת?! לפני שהתחתנתם כל אחד היה לו את חייו, דעותיו, רצונותיו, אבל כעת בחיי נישואין לפעמים כל אחד מכם צריך לכופף את רצונותיו, נוחייותו, לטובת ולמען השני.

כך יוצרים טבעת - כך יוצרים חיי נישואין.

 

ובאותו עניין נשאלת השאלה : לפני שהחתן מוסר את הטבעת לכלה הוא אומר לה את המשפט המפורסם והמיוחל "הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל",מה הטעם "משה וישראל", מתאים ונכון יותר לומר "כדת הבורא"?

 

התשובה לכך טומנת בתוכה מסר חשוב :כידוע, משה ועם ישראל הלכו מסע של ארבעים שנה יחדיו במדבר,  לעיתים היו ימים מוצלחים לקשר הזה ולעיתים ימים קשים ככתוב במקרא, אבל משה ועם ישראל לעולם לא נפרדו הם נשארו יחד לאורך כל הדרך עד הגיעם לארץ הנכספת. את המסר הזה אנו מבקשים להעביר לבני הזוג, בחיי נישואין יש גם ימים פחות מוצלחים אך גם בימים הללו תמיד לחשוב איך להמשיך יחד ולהתגבר על הקשיים עד שמגלים את ארץ האושר, השמחה והמאחד שבחיי הנישואין ולא לרוץ מיד אל הפתרון הקל והמפריד של גירושין.

לשאלות ובירורים נוספים - צרו קשר

 

פרטי תקשורת

הרב יוסף קדוש

נייד:  053-893-9993

ניתן לשלוח גם מסרון - SMS

 

מעבר לעמוד פייסבוק - facebook

 מעבר לעמוד יו טיוב - youtube

יצירת קשר